THE WORLD OF ANNONA

 

  YOLA ÇIKIŞIMIZ

 

Sık ziyaret ettiğimiz ve özellikle yurtdışında yaşayan dostlarımızla her görüşmemizde tatlı bir hediye götürme telaşı yaşarız. Lokum, çini tabak ,kilim...vs gibi. Hepsi de birbirinden güzel bu ürünler rutine dönüştürmüştü hediye keyfimizi. Hele de fesler, çarıklar ve dansöz kıyafetlerinden başka şeyler yokmuydu, "Bizim tarihimizi ve kültürümüzü anlatan, gelenek ve göreneklerimizi hatırlatan", yaratıcılığımızın başka göstergeleri.

Bu sorunun cevabını bulmanın en kolay yolu büyükannelerimizin "çeyiz sandıklarını" açmaktı. Naftalin, lavanta ve sabun kokuları içinde görsel bir şölendi bu sandıkları karıştırmak. Sararmış danteller, kaneviçeler, havlular, peşkir ve peştamallar...ve tabii ki anılar...

Tamamen saf, doğal, el emeği, göz nuru bu tarih ve kültür sembolü değerlerimizi dünyadaki herkes bilmeli, görmeli ve kullanmalıydı. Hem de atalarımızınki gibi olmasa da "sandıklar" içinde. Geçmişten günümüze gelmeliydi sabun kokulu keseler, havlular, hamam tasları ve peştamallar. Annona sandıklarını, "Türk hamam seremonisinin" zengin, herbiri adeta sanat eseri bu özel parçalarından bazılarını unutmamak ve kullanmak için hazırladık. Bu ürünleri kullanırken "nazar değmesin" diye takı ipiyle bağladık nazar boncuklu sabunlarımızı. Saf sızma zeytinyağından, hiçbir hayvansal ve kimyasal madde içermeyen tamamen el emeği ile "soğuk işlem" yöntemiyle ürettik sabunlarımızı. Eski kara tezgahlarda dokuttuk %100 pamuktan, yıkandıkça emiciliği artan ve çabuk kuruyan peştamallarımızı. Cildimiz tahriş olmasın diye keten ve keçi kılından dokunmuş kumaşla hazırladık keselerimizi.

Ne yazık ki sayıları gittikçe azalan hamamlarımızın çoğu yok olma tehlikesinde. Modern hayatın evlerimize getirdiği banyo rahatlığı ve lüksü, hamam işletmelerinin de giderlerinden dolayı "hamam seremonisini" neredeyse sadece turistlere özel şovlarla sınırladı. Koşuşturmaktan çok fazla hamama gidemiyoruz ama kültürümüze ait bu çok özel parçaları çocuklarımızla ve sevdiklerimizle birlikte kullanmak, tanıtmak ve daima hatırlamak istiyoruz.


 
 

Copyright ©2004 www.annona.com.tr